Choć oklejenie kartonu taśmą samoprzylepną wydaje się czymś banalnie prostym, wiele osób robi to źle. Pakując paczkę często, zupełnie niepotrzebnie, zużywamy kilometry taśmy, wcale nie sprawiając przy tym, że przesyłka jest odpowiednio zabezpieczona. Jak prawidłowo zakleić karton taśmą? Który sposób pakowania jest najlepszy i najbardziej wydajny? Jaka taśma do oklejania paczek będzie najlepsza? Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć o zaklejaniu przesyłek!
Czym skleić karton do wysyłki?
Odpowiednia taśma do klejenia kartonów to podstawa sukcesu. Wiele osób korzysta po prostu z tego, co ma pod ręką, przez co efekt często jest niewystarczający, a przesyłka nie jest dobrze zabezpieczona. Na rynku dostępne jest mnóstwo samoprzylepnych taśm klejących, jednak każda z nich ma inne zastosowanie i nie wszystkie będą nadawać się do pakowania przesyłek oraz zabezpieczania kartonowych opakowań.
Idealnym rozwiązaniem jest specjalna, dedykowana do tego eko–taśma pakowa WAT z klejem aktywowanym wodą. Takie taśmy są przyjazne dla środowiska i mogą podlegać recyklingowi, a jednocześnie są bardzo wydajne, proste w obsłudze i wyjątkowo mocne.
Co w przypadku, kiedy z różnych powodów nie zdecydujemy się na taśmy pakowe obsługiwane przed dyspensery? TreECO w swojej ofercie ma również papierową taśmę samoprzylepną, która idealnie sprawdzi się w przypadku ręcznego zaklejania kartonów.
Dlaczego nie należy korzystać z innych rodzajów taśm?
To proste — taśmy malarskie, choć z wyglądu mogą przypominać papierowe taśmy pakowe, w rzeczywistości mają znacznie słabszy klej, przez co nie gwarantują solidnego sklejenia paczki. Taśmy izolacyjne są z kolei zbyt elastyczne, przez co w trakcie transportu ich powierzchnia może ulec rozciągnięciu, a co za tym idzie — samoczynnemu odklejeniu. Zaś taśma biurowa jest przeważnie zbyt wąska i nie gwarantuje odpowiedniej wytrzymałości oraz solidności podczas pakowania. Z tego powodu taśma samoprzylepna z klejem solvent to jedyne, słuszne rozwiązanie!
Jak zakleić karton taśmą samoprzylepną?
Przede wszystkim ważne jest, by stosować jak najdłuższe odcinki taśmy, zaklejając paczkę nieprzerwanie jednym kawałkiem. To pozwoli solidnie zabezpieczyć każdą przesyłkę. Wybór odpowiedniej metody zaklejania przesyłek taśmą samoprzylepną jest zależny od ciężaru przesyłki. Paczki lżejsze nie będą wymagać dodatkowych wzmocnień w trakcie pakowania, dzięki czemu można zużyć znacznie mniej taśmy do ich oklejenia niż w przypadku przesyłek o większym ciężarze.
Zaklejanie lżejszych paczek
Najlepszym sposobem na zaklejenie przesyłek o wadze poniżej dziesięciu kilogramów jest pakowanie w kształt litery U. W tej metodzie okleja się karton równolegle do najdłuższego jego boku, przez środek, poczynając od ścianki bocznej, przechodząc przez spód i kolejną ściankę boczną.
Następnie zakleja się klapy w górnej części kartonu i kończy na bocznej ściance, w miejscu, w którym rozpoczęliśmy zaklejanie. Metoda jest bardzo prosta i wydajna, dlatego jest to najczęściej stosowany sposób na klejenie przesyłek w większości magazynów i sklepów e-commerce.
Zaklejanie cięższych przesyłek
W przypadku opakowań kartonowych powyżej 10 kg warto zastosować dodatkowe zabezpieczenia. Tu sprawdza się tak zwana metoda U&L, w której oprócz zaklejenia paczki w kształt litery U dodajemy dwa dodatkowe paski taśmy.
Należy przykleić je równolegle do najdłuższego boku przesyłki, na górnej klapie kartonu, prostopadle do wcześniej wykonanej litery U. To rozwiązanie sprawdzi się w przypadku przesyłek ważących mniej niż 40 kilogramów.
Zaklejanie przesyłek wielkogabarytowych
Gdy mamy do czynienia z przesyłkami o większym ciężarze i sporych gabarytach, możemy zastosować nieco inną metodę zaklejania kartonu. Jest to metoda pakowania w kształcie litery H, która pozwala zabezpieczyć praktycznie każdą krawędź kartonu przed uszkodzeniem, dzięki czemu świetnie sprawdza się przy nawet najcięższych przesyłkach.
Pamiętajmy, że ekologiczne pakowanie paczek to proces, w którym bardzo ważnym komponentem jest również wybór odpowiedniej taśmy pakowej, która skutecznie zabezpieczy przesyłkę, a jednocześnie nie stanie się przyczyną zanieczyszczenia środowiska.
Zobacz również: Overpackaging – jakie są jego skutki i co zrobić, by ograniczyć ilość opakowań?