Przesyłki w e-commerce – jak nie pakować paczek?

Pakowanie przesyłek w e-commerce to jedno z największych wyzwań, przed jakimi stoi każdy sklep internetowy. Choć sprawa wydaje się dość błaha, w rzeczywistości prawidłowe zabezpieczenie paczki wpływa nie tylko na bezpieczeństwo produktu, ale również na wizerunek firmy i zadowolenie Klienta. Wszelkie błędy w tym zakresie mogą wpływać na postrzeganie sklepu przez długi czas. Czego unikać podczas pakowania przesyłek e-commerce?

Przesyłki w e-commerce - jak nie pakować paczek

Walka o klienta w e-commerce

Nie da się ukryć, że branża e-commerce jest aktualnie jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi rynku. Duży wpływ miała na to pandemia COVID-19, która zmusiła wielu przedsiębiorców do rozwoju tej części swojej działalności, zmieniając przy okazji przyzwyczajenia konsumentów. W praktyce oznacza to, że Klienci stali się bardziej wymagający i, mając coraz większy wybór, stawiają wysokie wymagania przed branżą e-commerce. Jeśli cokolwiek na ścieżce zakupowej pójdzie nie po ich myśli, nigdy więcej nie skorzystają już z usług danego sklepu, a odbudowanie dobrego wizerunku w ich oczach może być wręcz niewykonalne.

Przesyłki e-commerce a ekologia

Choć jeszcze kilka lat temu plastik towarzyszył nam w każdej dziedzinie życia i był postrzegany jako rewolucyjny materiał, dziś doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jakie zagrożenie stanowią tworzywa sztuczne. Coraz częściej mówi się o konieczności zmniejszenia ilości plastikowych odpadów oraz szkodliwości, jaką niesie za sobą mikroplastik. W życiu codziennym odchodzi się od sztucznych reklamówek czy jednorazowych opakowań i produktów z plastiku, a w branży e-commerce od folii bąbelkowej, stretchu i innych sztucznych materiałów opakowaniowych. Zamiast tego coraz większą popularność zyskują papierowe wypełniacze do przesyłek.

Świadomość ekologiczna konsumentów z roku na rok jest coraz większa. Zwykła folia bąbelkowa, która jeszcze kilka lat temu była standardem w zabezpieczaniu przesyłek, dziś może budzić sporo negatywnych emocji. Firmy e-commerce odchodzą od tego typu wypełniaczy nie tylko przez zmieniające się przepisy i ograniczenia prawne, ale przede wszystkim ze względu na zmianę postrzegania takich praktyk przez ich Klientów. Znacznie lepszym rozwiązaniem, które z pewnością usatysfakcjonuje Klientów z wyższą świadomością ekologiczną są papierowe wypełniacze oraz papierowe taśmy pakowe.

Overpackaging – co za dużo to niezdrowo

Pakowanie paczek do wysyłki to nie zawody, kto zużyje więcej materiałów do zabezpieczenia zawartości. Nic bardziej nie denerwuje klienta niż:

  • konieczność dostania się do pancernie zapakowanej przesyłki,
  • wielkie pudło do wysyłki małego przedmiotu, 
  • ogromne ilości plastikowego wypełniacza, który od razu trafia do śmieci.

Takie praktyki potrafią tylko zirytować, odbierają całą przyjemność z nowego produktu i niestety kształtują negatywną opinię o środowiskowej odpowiedzialności firmy.

Dodatkowy minus? W dobie powszechności mediów społecznościowych coraz więcej osób chwali się przesyłkami w sieci. Nagrania z unboxingiem wciąż cieszą się dużą popularnością, a estetycznie i schludnie zapakowana paczka może być wykorzystana do darmowej reklamy dla sklepu. Z kolei przesyłka owinięta kilometrami plastikowej taśmy i zapakowana w ogromne pudło pełne poduszek powietrznych lub co gorsza śmieci (zużyte rolki fiskalne, rolki po taśmie pakowej, podkład od etykiet itp.) może w najlepszym wypadku wzbudzić irytację, a w najgorszym — zostać oceniona w sieci, wpływając negatywnie na wizerunek sklepu.

Nieprawidłowe zabezpieczenie zawartości

Wiadomo, że z ilością wypełniaczy nie należy przesadzać. Warto jednak pamiętać, że prawidłowe zabezpieczenie zawartości paczki również jest istotne. Nie można przecież wrzucić delikatnej elektroniki do kartonu bez żadnej dodatkowej ochrony. Podobnie w przypadku ciężkich rzeczy — złe dobranie zabezpieczeń może prowadzić do uszkodzenia przedmiotu i zwiększenia liczby reklamacji. Pakowanie przesyłek w e-commerce wymaga sporej wprawy, dlatego warto za każdym razem przeanalizować, które z eko zabezpieczeń jest właściwe w przypadku danego typu produktu i postępować zgodnie z dobrymi praktykami pakowania przesyłek.

Pamiętajmy, że dobrze zapakowana paczka to taka, która chroni zawartość nie generując niepotrzebnych odpadów i sprawia, że Klient chętnie wróci po kolejne zakupy. E-commerce nie kończy się na kliknięciu „kup teraz” – każdy detal, w tym sposób pakowania, ma znaczenie dla budowania długotrwałych relacji z Klientami.

Jeśli chcesz zadbać o pozytywne doświadczenia swoich Klientów skontaktuj się z Nami i pakuj naturalnie z TreECO!

Zobacz również: Wpływ branży e-commerce na środowisko naturalne – czy e-handel jest ekologiczny?