Paczka bez plastiku? Sprawdź jak pakować ekologicznie i wydajnie

Plastikowe odpady opakowalnicze są ogromnym problemem dla środowiska naturalnego. Nic więc dziwnego, że coraz więcej przedsiębiorców decyduje się całkowicie zrezygnować z materiałów sztucznych i postawić na ekologiczne pakowanie przesyłek. Jak pakować przesyłki wydajnie, bez plastiku?

Ekologiczne pakowanie przesyłek w papier

Ekologiczne pakowanie – na co zwrócić uwagę?

Ekologiczne pakowanie paczek to nie tylko całkowita rezygnacja z plastiku. Nie wystarczy, że sięgniemy po pierwsze lepsze papierowe wypełnienia. Choć papier zawsze będzie lepszy od plastiku, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. 

Do produkcji papieru zużywa się sporo wody oraz energii, dlatego ważne, by sprawdzić, z jakiego źródła pochodzi materiał oraz czy nadaje się do ponownego wykorzystania. Kupując opakowania i wypełnienia papierowe, warto sięgać po papier z certyfikatem FSC, świadczący o tym, że materiał  pochodzi z odpowiedzialnych i bezpiecznych źródeł i został pozyskany z dbałością o środowisko naturalne. Dobrym pomysłem może być również sięganie po papier pochodzący z recyklingu, któremu możemy dać kolejne życie.

Opakowania ekologiczne – przykłady

Na rynku dostępnych jest mnóstwo ekologicznych metod pakowania. Oczywiście, najlepszą formą zabezpieczenia produktów jest dopasowany rozmiarem karton, którego wnętrze zostanie wypełnione jak najmniejszą ilością papierowego wypełnienia.

Wypełniacze różnią się między sobą w zależności od potrzeb konkretnego klienta. Papier kraftowy jest najbardziej wytrzymały, dzięki czemu świetnie nadaje się do zabezpieczania cięższych paczek. Papier eco czy bardziej ekologiczny – papier z trawy doskonale sprawdzą się za to przy zabezpieczaniu lżejszych przesyłek.

Pakowanie ekologiczne w papier o strukturze plastra miodu

W przypadku produktów szczególnie wrażliwych na stłuczenie warto sięgnąć po papier Geami o strukturze plastra miodu. Służy on do owijania delikatnych przedmiotów w paczkach, by zapewnić im odpowiednią ochronę i amortyzację w przypadku wstrząsów podczas transportu. Działa podobnie do sztucznej folii bąbelkowej, jednak w przeciwieństwie do niej jest całkowicie naturalny i ekologiczny.

Co więcej, papier sprawdzi się również w przypadku zabezpieczania przesyłek wymagających ochrony termicznej. Istnieją papierowe wkłady chłodzące do paczek z biodegradowalnym żelem, które w połączeniu z papierową wyściółką termiczną są w stanie zabezpieczyć paczkę przed utratą temperatury nawet przez 48 godzin.

Efektywne pakowanie – zasady

Pierwszą zasadą efektywnego, ekologicznego pakowania jest zapewnienie odpowiedniej ochrony przy minimalnym zużyciu materiałów. W przypadku opakowań często należy kierować się zasadą „less is more”. Nie warto stosować tony wypełniaczy, pakując produkty do znacznie większego kartonu. 

Zarówno opakowanie, jak i ilość wypełnienia powinny być dopasowane tak, by zabezpieczyć zawartość i uniemożliwić przesuwanie się przedmiotów wewnątrz paczki. Im mniej zużyjemy wypełnienia, tym lepiej — zarówno pod kątem ekonomicznym, środowiskowym, jak i biorąc pod uwagę bezpieczeństwo przesyłki czy zadowolenie klienta. Aby to osiągnąć, warto korzystać ze specjalnych PAK-systemów, które automatyzują proces pakowania przesyłek, dostosowując ilość wypełnienia do potrzeb konkretnej przesyłki.

Oprócz wypełnień i kartonów warto zwrócić również uwagę na to, czym oklejana jest przesyłka. Foliowe taśmy podczas recyklingu będą sprzyjać rozprzestrzenianiu się mikroplastiku, dlatego też lepszym wyborem będą taśmy papierowe WAT, z klejem aktywowanym pod wpływem wilgoci. Naturalnie z TreECO!

Zobacz również: Paksystemy TreECO – zalety rozwiązań i korzyści dla klienta