Papier czy folia? Poznaj przewagę ekologicznych wypełniaczy

W dobie postępujących niekorzystnych zmian klimatycznych, właściciele i dyrektorzy sprzedaży sklepów internetowych, podejmując decyzje dotyczące logistyki dostawy, muszą brać pod uwagę najkorzystniejsze rozwiązania dla środowiska naturalnego.

Do stosowania papierowych opakowań i wypełniaczy nie obligują ich jeszcze przepisy prawa, jednak skłaniają trendy konsumenckie, takie jak eko i zero waste, a także świadomość konieczności ochrony naszej planety. Kto nie jest eko, ten może wiele stracić w wyścigu o konsumenta. Krótko mówiąc – eko się opłaca!

Dlaczego papier jest bardziej eko niż folia? Ponieważ papier pochodzi z natury i wraca do natury. Obojętne, czy zostanie poddany recyklingowi, czy nie, ulegnie biodegradacji.

Plastikowe i papierowe opakowania

Recykling papieru a recykling folii

Zarówno papier jak i plastik nadają się do recyklingu. Czym różni się recykling folii od recyklingu papieru? Jaki plastik można przetworzyć? Badania wykazują, że do przetworzenia trafia zaledwie 8,5% odpadów plastikowych wyrzucanych przez konsumentów*. Reszta ląduje na wysypiskach śmieci lub zalega w miejscach do tego nieprzeznaczonych, gdzie w procesie powolnego rozkładu wydziela szkodliwe substancje, zanieczyszczając mikroplastikiem grunty, morza i oceany. Jak każde tworzywo sztuczne, folia bąbelkowa czy stretch mogą rozkładać się nawet kilkaset lat. Warto również wspomnieć, że efektem ubocznym produkcji plastiku np. opakowań na żywność, elektroniki, zabawek, kart płatniczych itp., jest mikroplastik, który łatwo przenika do organizmów zwierząt oraz ludzi. Natomiast papier pochodzi z natury i wraca do natury. Wyprodukowany z włókien celulozowych, również podlega recyklingowi – do 7 razy. Oznacza to, że po jego pierwszym przetworzeniu może służyć nam jeszcze 6 razy, zanim będzie nadawał się do wyrzucenia: jako kartony czy wkładki do wypełniania wolnych przestrzeni w paczkach, jako gazety, ręcznik papierowy czy papier toaletowy. Po zakończeniu cyklu życia lub w przypadku, gdy zużyty papier nie trafi do odpowiedniego pojemnika i nie zostanie przeznaczony do recyklingu, tak czy inaczej finalnie nie zostawi śladu na środowisku naturalnym, ponieważ ulegnie biodegradacji. Takiej zalety nie można przypisać folii czy plastikowi.

Więcej o konsekwencjach środowiskowych, wynikających z produkcji tworzyw sztucznych, przeczytasz w artykule: O produkcji tworzyw sztucznych, zaśmiecaniu Ziemi i długości rozkładu folii

Folia bąbelkowa a recykling pokonsumencki

Folia bąbelkowa, służąca często jako wypełniacz do paczek, produkowana jest z polietylenu.

Wprawdzie polietylen w wyniku poddania recyklingowi przetwarzany jest na tworzywo zwane PCR (Post Consumer Recykling), jednak produkcja plastiku, w tym folii bąbelkowej jest dużym obciążeniem dla środowiska.

Czym jest PCR? To tworzywa sztuczne z odzysku, a raczej plastik produkowany z granulatu, który powstaje w wyniku recyklingu odpadów pokonsumenckich: butelek, worków, folii i innych przedmiotów. Aby jednak doszło do uzyskania granulatu, odpady muszą trafić do właściwego kontenera, a następnie zostać przewiezione do zakładu, zajmującego się recyklingiem. Tam dochodzi do ich dalszej selekcji. Recyklaty pokonsumenckie są trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, lecz nie nadają się do kontaktu z żywnością. Nie można więc wykorzystać PCR jako opakowań jednorazowych do dań na wynos, tacek do warzyw czy owoców.

Jak wspomniano, plastik wyrzucany przez konsumentów recyklinguje się w niewielkim stopniu. Łączne wykorzystanie recyklatów pokonsumenckich w nowych wyrobach z tworzyw sztucznych wyniosło w 2020 roku 8,5% (4,6 mln ton). Wprawdzie wzrosło ono o 1,3 pkt. proc. w porównaniu do danych z raportu z 2018 r. (udział recyklatów w wyrobach wynosił wtedy 7,2%)*, jednak nadal około 91,5% plastikowych odpadów zanieczyszcza środowisko.

Post Industrial Recycling – recykling poprzemysłowy

Będąc w temacie recyklingu tworzyw sztucznych, warto dodać, że do recyklingu trafiają również odpady poprzemysłowe PIR, czyli pianka poliuretanowa, stanowiąca izolacje budynków. Po rozebraniu obiektu lub zdemontowaniu jego elementów, odpady PIR, które trafią ponownie do recyklingu, mogą być przetworzone na poliuretan. Będzie on miał to samo zastosowanie, czyli może nadal służyć jako izolacja budynków. W sektorze wyrobów dla budownictwa zastosowanie odzyskanych surowców wynosi 16,5%.

Recykling papieru

W e-commerce naturalnie wybierz papier!

Jak wykazują dane i zdrowy rozsądek, są sektory, w których papier służy nam, ludziom, dużo lepiej i bez szkody dla środowiska, w porównaniu z folią czy plastikiem. Tym sektorem jest e-commerce i przesyłki kurierskie. Papier chroni i amortyzuje równie dobrze, a czasami nawet lepiej niż folia. W dodatku rozwiązania TreECO z zastosowaniem papieru są wydajne i ekonomiczne. Skontaktuj się z nami i dowiedz się, jak wdrożyć eko rozwiązania do Twojego sklepu internetowego!

Źródła:

*Plastik Europe, „Tworzywa sztuczne w obiegu zamkniętym – analiza sytuacji w Europie”: https://ecoekonomia.pl/2022/10/14/recyklaty-pokonsumenckie-nie-sa-powszechnie-uzywane/