Z roku na rok coraz więcej mówi się o konieczności zastępowania plastiku czymś równie skutecznym, a jednocześnie bardziej przyjaznym dla środowiska. Wraz ze wzrostem zainteresowania zakupami spożywczymi przez Internet, konieczne było znalezienie ekologicznej alternatywy dla opakowań z polistyrenu ekspandowanego (EPS). Na szczęście to się udało!
Opakowania EPS – skuteczne, jednak nieekologiczne
Najczęściej myśląc o wysyłce produktów spożywczych wymagających ochrony termicznej mamy przed oczami pojemniki styropianowe izotermiczne. Choć są one lekkie i zapewniają odpowiednią ochronę termiczną, mają pewne wady.
Opakowania izotermiczne, pudełka EPS i inne rozwiązania na bazie tworzyw sztucznych zajmują mnóstwo miejsca na magazynie, zmniejszając tym samym powierzchnię, którą można użytkować do innych celów. Co więcej, proces ich utylizacji po zakończeniu eksploatacji jest bardzo nieprzyjazny dla środowiska naturalnego. W efekcie zwiększa się ślad węglowy produktu i ilość produkowanych odpadów. Co więcej, opakowania EPS mogą przyczyniać się również do zwiększenia problemu mikroplastiku, który już teraz stanowi ogromne zagrożenie dla wszystkich ludzi.
Czy papierowe opakowania chłodzące mogą zastąpić pudełka EPS?
Na szczęście znalazła się realna alternatywa dla wszystkich tworzyw sztucznych wykorzystywanych do zabezpieczania przesyłek wrażliwych termicznie, takich jak żywność czy kosmetyki. Papierowe rozwiązanie RecyCold™ składa się z dwóch rodzajów wypełnienia: wyściółki RecyCold™ climaliner oraz wkładów chłodzących RecyCold™ . Razem doskonale utrzymują temperaturę przesyłki nawet do 48 godzin.
Wyściółka climaliner składa się z dwóch warstw papieru pochodzącego z recyklingu, pomiędzy którymi znajduje się pojedyncza lub podwójna warstwa papieru Geami. Jest to charakterystyczny rodzaj papieru o strukturze plastra miodu. Jego budowa zapobiega przewodzeniu ciepła i zatrzymuje powietrze wewnątrz przesyłki, stanowiąc wyśmienity, ekologiczny izolator dla każdej paczki wrażliwej na zmiany temperatury. Co więcej, wyściółka pełni również istotną rolę amortyzującą, dzięki czemu jeszcze lepiej zabezpiecza zawartość przesyłki przed uszkodzeniem. Sama warstwa climaliner jest w stanie utrzymać prawidłową temperaturę wewnątrz paczki nawet do 48 godzin.
Oprócz wyściółki, do paczek wymagających chłodzenia stosuje się papierowe wkłady chłodzące CoolPacs. Wkłady są wypełnione całkowicie biodegradowalnym żelem chłodzącym i mogą być użytkowane wielokrotnie. Po zamrożeniu wkłady chłodzące są w stanie utrzymać niską temperaturę wewnątrz przesyłki – w zależności od wybranego wariantu jest to od 2 do 8 lub od -5 do -2 stopni Celsjusza.
Dzięki wykorzystaniu papieru i biodegradowalnego żelu chłodzącego ekologiczne opakowania chłodzące są całkowicie naturalne i odnawialne, a co za tym idzie – znacznie bardziej przyjazne dla środowiska. Materiały pochodzą z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony i posiadają odpowiednie certyfikaty, poświadczające kontrolę ich pochodzenia. Po wykorzystaniu nadają się do recyklingu, dzięki czemu wysyłka nie generuje dodatkowych kilogramów odpadów.
Co więcej, żel, którym wypełnione są wkłady RecyCold™ zamarza nawet do 70 procent szybciej niż w innych, konwencjonalnych wkładach chłodzących wykonanych ze sztucznych materiałów. Pozwala to więc znacząco skrócić czas przygotowania przesyłek oraz zmniejszyć koszty, przez co rozwiązanie to jest nie tylko ekologiczne, ale również przyjazne dla naszego portfela. Dbajmy o środowisko dzięki ekologicznemu pakowaniu paczek. Naturalnie z TreECO!
Zobacz również: Przesyłki w temperaturze kontrolowanej a wypełnienia papierowe